Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ., η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας, Ουρανία-Αναστασία Μπελτέ, διοργανώνει, σε συνεργασία με το Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ Αττικής, επιμορφωτικό σεμινάριο, με θέμα:

«Η αναγκαιότητα των εμβολιασμών στην Ελλάδα -Μύθοι και Πραγματικότητες»

Το σεμινάριο απευθύνεται προς τους εκπαιδευτικούς των ανωτέρω σχολικών μονάδων, τους μαθητές και τους γονείς/κηδεμόνες τους, και θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021 και ώρες 17.30 – 19.30, στον σύνδεσμο:

Εισηγήτριες του σεμιναρίου θα είναι οι Επιστήμονες από το Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ :

• Δρ Ευδοκία Καραγκούνη Δ/ντρια Ερευνών, Εργαστήριο Ανοσολογίας Λοιμώξεων, Τομέας Μικροβιολογίας Ε.Ι. Παστέρ
  • Δρ Σίσσυ Κολυβά, Βιολόγος, Πρόεδρος Επιστημονικού Συμβουλίου, Γραφείο Προβολής και Δικτύωσης. Ε.Ι. Παστέρ
  • Δρ Μαρία Λινού, DVM, Υπεύθυνη «Ενιαίας Υγείας» Τμ. Διάγνωσης/ Γρ. Προβολής & Δικτύωσης Ε.Ι. Παστέρ

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική.

Παρακαλούμε για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών και ευχαριστούμε για την συνεργασία.

Ακολουθεί το πρόγραμμα του σεμιναρίου.

Οι Συντονιστές/στριες Εκπαιδευτικού Έργου 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Ουρανία - Αναστασία Μπελτέ  ΠΕ87, Ανδριτσοπούλου Μαρία ΠΕ06, Κοντογεωργίου Ασημίνα ΠΕ04, Παπαλεωνίδα Παναγιώτα ΠΕ86, Σοφρά Βασιλική ΠΕ08, Χονδρογιάννης Ελευθέριος ΠΕ84, Χρονοπούλου Αγγελική ΠΕ02

Πρόγραμμα Σεμιναρίου 14/10/2021

"Η αναγκαιότητα των εμβολιασμών στην Ελλάδα -

Μύθοι και Πραγματικότητες"

Έναρξη - Σύντομοι Χαιρετισμοί

«Καινοτόμα εμβόλια στην κλινική πράξη»

Εισηγήτρια:

«Το αντι-εμβολιαστικό κίνημα. Η ιστορία του και ο ρόλος του στην Δημόσια Υγεία»

Εισηγήτρια:

Δρ Σίσσυ Κολυβά, Βιολόγος Πρόεδρος Επιστημονικού Συμβουλίου, Γραφείο Προβολής και Δικτύωσης. Ε.Ι. Παστέρ

«Οι εμβολιασμοί μέσα από το πρίσμα της Ενιαίας Υγείας»

Πρόεδρος Ελληνικής Κτηνιατρικής Εταιρείας

Γραμματέας Ελληνικής Επιστημονικής Εταιρείας Ενιαίας Υγείας

Ερωτήσεις - Συζήτηση -  Συμπεράσματα

Λήξη εργασιών Σεμιναρίου

Πότε είναι πιο κοντά η Γη στον Ήλιο; Το καλοκαίρι ή τον Χειμώνα;

Αν απαντήσατε το Καλοκαίρι κάνετε λάθος. Οι εποχές δεν οφείλονται στην απόσταση Γης - Ηλίου αλλά στο ότι  ο άξονας περιστροφής της Γης δεν είναι κάθετος στο επίπεδο περιστροφής της γύρω από τον Ήλιο. Έτσι όταν το Βόρειο ημισφαίριο έχει καλοκαίρι το Νότιο ημισφαίριο έχει χειμώνα.