Στο πλαίσιο των δράσεων πρόληψης της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, το 4ο Γυμνάσιο Γλυφάδας, ο Σύλλογος το Χαμόγελο του Παιδιού με εισηγητή τον ψυχολόγο κ. Παύλο Σαλίχο, η 4η Περιφέρεια Σχολικού Συμβούλου Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης με εισηγητή τον Σχολικό Σύμβουλο Ειδικής Εκπαίδευσης κ. Αδριανό Μουταβελή και η Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του 4ου Γυμνασίου Γλυφάδας κ. Μίχου συνδιοργανώνουμε επιμορφωτική συνάντηση γονέων και εκπαιδευτικών, με τίτλο:

?Το φαινόμενο της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού?

που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2015, ώρες 18.00΄-20.00΄στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Γυμνασίου Γλυφάδας.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της συνάντησης:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

-------------

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

-------------

ΔΕΥΤΕΡΑ, 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2015

18.00-18.05

18.05-18.15

Έναρξη - εισαγωγή

«Αναγκαιότητα συνεργασίας για την πρόληψη της βίας και του εκφοβισμού στη σχολική κοινότητα»

Δέσποινα Παπαγεωργίου

Διευθύντρια 4ου Γυμνασίου Γλυφάδας

Ευανθία Μίχου

Σχολική Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης

18.15-19.00

?Μη φοβάσαι είμαι δίπλα σου?

Αδριανός Γ. Μουταβελής,

Σχολικός Σύμβουλος Ειδικής Εκπαίδευσης

19.00-19.45

19.45-20.00

Συζήτηση

Παύλος Σαλίχος,

Ψυχολόγος στο ''Χαμόγελο

του Παιδιού''

Λήξη συνάντησης

"Πασά τε επιστήμη, χωριζομένη δικαιοσύνης καί τής άλλης αρετής, πανουργία τις, καί ού σοφία φαίνεται."

Πλάτων