4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                                                                  Σχολ. έτος: 2014-2015

ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-15 υλοποιεί δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών μας στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνικό σχολείο» του Υ.ΠΑΙ.Θ. Συγκεκριμένα:

1. Υλοποιείται δράση με θέμα «Παχυσαρκία και σωστή διατροφή»:
    1. στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Α. Χαζάπη και
    2. από το τέλος Δεκεμβρίου (17/12/2014) μέχρι το τέλος Ιανουαρίου (28/01/2015) γίνονται παρεμβάσεις σε όλα τα τμήματα από γιατρό καρδιολόγο του Ελληνικού Ιδρύματος Καρδιολογίας (ΕΛ.Ι.ΚΑΡ) με θέμα «Διατροφή και παχυσαρκία», σύμφωνα με το αρ. πρωτ. 170938/Γ7/21-10-14 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  2. Υλοποιείται δράση με θέμα την πρόληψη της καπνιστικής συμπεριφοράς των εφήβων, στο πλαίσιο του προγράμματος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας:
    1. στα πλαίσια των μαθημάτων της Μουσικής, των Εικαστικών και της Οικιακής Οικονομίας με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Ε. Τουλούμη, Μ. Σπηλιωτάκη και  Α. Χαζάπη και
    2. Από τα μέσα Ιανουαρίου (12-01-2015) μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου (10-02-2015) γίνονται παρεμβάσεις σε όλα τα τμήματα από γιατρό πνευμονολόγο της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας για την αποφυγή του καπνίσματος, σύμφωνα με το αρ. πρωτ. 177130/Γ7/3-11-14 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο της τελευταίας αυτής δράσης καλούνται οι γονείς των μαθητών μας την Τετάρτη, 28-01-2015 και ώρα 6:30-8:30 μ.μ. στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, για να παρακολουθήσουν ομιλία με θέμα «Μιλήστε στα παιδιά σας για το κάπνισμα ? Παγίδες- Εθισμοί- Εξαρτήσεις», στο πλαίσιο του προγράμματος  της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας «ΠΑΡΕ ΑΝΑΣΑ», από την ιατρό - πνευμονολόγο και συγγραφέα κ. Δήμητρα Μπουσίου.

Γλυφάδα, 12 Ιανουαρίου 2015

Από τη Δ/νση του σχολείου

"Τι εστιν ό μίαν έχον φωνήν τετράπουν και δίπουν και τρίπουν γίνεται;"

Το αίνιγμα της Σφίγγας

(Το έλυσε ο Οιδίποδας. Η απάντηση είναι φυσικά «ο άνθρωπος»)