Θεατρικές

Οι μαθητές του σχολείου, σε συνεργασία με την καθηγήτρια των εικαστικών, Πόλυ Κοκκινιά, κατασκεύασαν υπέροχα χάρτινα αποκριάτικα κοστούμια, τα οποία και έθεσαν σε διαγωνισμό, την τελευταία Παρακευή της Αποκριάς!

Δείτε εικόνες των κοστουμιών και διαβάστε το σχετικό άρθρο από το blog των εικαστικών του σχολείου μας, Boogie-Woogie.

Το Εθνικό Θέατρο δραστηριοποιείται στο χώρο της εκπαίδευσης με παραστάσεις σε σχολεία από την Εφηβική Σκηνή.

Η Εφηβική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου παρουσιάζει  από τον Νοέμβριο του 2012 σε σχολεία, την Ελένη του Ευριπίδη, διατηρώντας την ίδια γραμμή στην προσέγγιση του ανεβάσματος: τέσσεις νέοι, ταλαντούχοι ηθοποιοί με ελάχιστα σκηνικά μέσα και μια ευέλικτη, σύγχρονη σκηνοθετική οπτική στήνουν μέσα στις τάξεις των σχολείων μια παράσταση που μιλάει άμεσα στα παιδιά και τους επιτρέπει να δουν με άλλη ματιά τη "σχολική" τους ύλη. Το έργο του Ευριπίδη, ένα αιρετικό, αντιπολεμικό κείμενο, ζωντανεύει θεατρικά, με τη σκηνοθετική ματιά του νέου και ταλαντούχου σκηνοθέτη Δημήτρη Καραντζά, αποδεικνύοντας στην πράξη ότι η γλώσσα και το πνεύμα των μεγάλων τραγικών μπορούν να είναι οικεία και απόλυτα συνδεδεμένα με τις αναζητήσεις των νέων ανθρώπων.

Στις 8 και 9 Απριλίου οι μαθητές της Γ'Τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση "Ελένη του Ευριπίδη" στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, σε σκηνοθεσία Κατερίνας Ευαγγελάτου.

Ποιός έχει το απόλυτο ρεκόρ στην ταχύτητα;

Το φως! κινείται με ταχύτητα 300.000 Κm/s. Βέβαια Ο Λούκυ Λούκ είναι πιο γρήγορος από την σκιά του αλλά εκεί η Φυσική ... σηκώνει ψηλά τα χέρια.